Kybernetická bezpečnost: I na internetu je potřeba se chránit

Spousta laiků se domnívá, že internet je víceméně bezpečná platforma, kde si mohou dělat, co chtějí, a kde jim nic nehrozí. V tomto směru se ale dost mýlí, jelikož jedinců či skupin, které se zabývají hackováním a kybernetickými útoky, existuje skutečně velké množství.

kybernetická bezpečnost

Jak na kybernetickou bezpečnost?

Pod pojmem „kybernetická bezpečnost“ si každý představí něco trochu jiného. Není to však pouze o antiviru. Hlavně větší společnosti, které potřebují chránit svá data, potřebují více. Daleko více.

Často však firmy potenciální nebezpečí číhající v temných koutech internetu nevidí či nechtějí vidět. Jakmile je však na ně spáchán nějaký druh kybernetického útoku, většinou už bývá pozdě na nějakou reakci. Vždy je potřeba tento druh potíží předvídat a dle toho nastavit svá zabezpečení.

Ideální je najmout si na takovouto práci odborníky, co této problematice dobře rozumí. Ti dodají nejen potřebný software, ale zároveň provedou i školení všech relevantních zaměstnanců, kteří mají běžně přístup k počítačům.

Efektivní penetrační test

Jedním z nejlepších nástrojů na ochranu před kybernetickými útoky je penetrační testování. To má za úkol simulovat napadení firmy a dle průběhu a výsledků provést analýzu a případné mezery v obraně pak následně efektivně zacelit.

Součástí testu je i analýza provozu. Ta má za úkol zjistit, jestli již aktuálně neprobíhá nějaká forma útoku, která by mohla poškodit ekonomické či jiné zájmy objednavatele.

Ochrana pomocí ISMS

Mezi nejúčinnější ochranné prvky, které je možné dnes získat, patří ISMS. Slouží primárně k ochraně dat, systémů a obecně velkou měrou přispívá k IT bezpečnosti. Je možné takto zabezpečit jak jeden segment, tak v podstatě i celou společnost.

Systém je samozřejmě možné v pravidelných i nepravidelných intervalech přezkoumávat z hlediska jeho funkčnosti a případně i vylepšovat.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *