Jak neudělat chybu při výběru podnikového informačního systému?

Většina firem dospěje do bodu, kdy další rozvoj není možný bez podnikového informačního systému. Většina IT manažerů se implementace ERP obává, protože proces vnímají jako příliš komplikovaný. Ale skutečně to tak je, nebo je kámen úrazu někde jinde? Potíže obvykle souvisí se špatným rozpočtem a nevědomostí, co od podnikového informačního systému očekávat. Přečtěte si následující odstavce a dozvíte se, čeho se při výběru konkrétního systému vyvarovat.

 Ke kritickým místům patří nevhodný způsob tvorby rozpočtu. Toho by se měl ujmout člověk, který informačním systémům rozumí. V praxi bývají tvorbou rozpočtu pověřeni lidé, kteří se v problematice neorientují. Navíc mají k dispozici strohé zadání, takže netuší, co by měly podnikové informační systémy umět. Co z toho plyne? Očekávanou funkcionalitu může správně definovat pouze IT specialista. Respektive top IT manažer.

 informační systém

Zcela zásadní problém souvisí s příliš malým rozpočtem. Pokud je hlavním kritériem cena, pak je často lepší nenasazovat žádný podnikový systém. Jako příklad poslouží firma, které by pomohl manažerský informační systém. Nemůže si ho dovolit a přikloní se k řešení bez potřebných funkcionalit.

 To samozřejmě neznamená, že cenově dostupné informační systémy nemohou dosahovat vysoké úrovně. Přesto je třeba přijmout fakt, že za podezřele nízkou cenu nelze očekávat kdovíco. Samostatný účetní software je logicky výrazně levnější než robustní řešení s manažerskými výstupy.

manažerský informační systém

Podstatné je, aby podnikový informační systém firmě prospěl a posunul ji dál. Má-li být implementace efektivní, musí na něj top manažer pohlížet jako na nástroj pro řízení podniku. Neměl by výběr delegovat na své podřízené, neboť právě on je zodpovědný za celkový chod společnosti.

 Nesprávně navržený podnikový informační systém není efektivní a lidé jej neradi používají. V konečném důsledku může podnik dostat do pořádné šlamastiky.

 Našim tipem na spolehlivý podnikový informační systém je program RIS od renomované společnosti Saul. Díky funkcionalitě založené na jednotlivých samostatných modulech, najde uplatnění v malých i velkých firmách. Prohlédněte si přiložené video, abyste zjistili, jak může pomoci i vaší firmě.

 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *